Kas jāzina par lakām

Pareiza lakas izvēle

Eksistē liels skaits visdažādāko laku un daudz dažādu lakojamo virsmu. Šeit Jūs atradīsiet dažus padomus, kas palīdzēs izvēlēties piemērotāko laku.

Akrila laka / sintētisko sveķu laka

Lakas tiek iedalītas divās grupās: akrila lakās un sintētisko (jeb alkīdsveķu) sveķu lakās. Abas lakas ir organiski produkti, taču tām ir atšķirīgas saistvielas un līdz ar to – arī dažādas īpašības.

Akrila laku / ūdenī šķīstošo laku (uz ūdens bāzes) īpašības

minimālā smaka, īss žūšanas laiks, nedzeltē, izturīgas pret UV starojumu, vienkārši apstrādājamas, instrumentus var mazgāt ar ūdeni.

Sintētisko sveķu (šķīdinātājus saturošu) laku īpašības

optimāls apstrādājamības ilgums, laba plūstamība, veido īpaši cietu un pret saskrāpēšanu izturīgu virskārtu, tādēļ ir piemērotas virsmām, kas ir pakļautas mehāniskai slodzei. Piemērotākā produkta izvēle ir atkarīga no nepieciešamajām īpašībām.

Ieteikumi par apstrādi

Nedrīkst aizmirst, ka pirms lakošanas ir jāpārbauda un atbilstīgi jāsagatavo lakojamā virsma. Virsmai jābūt tīrai, sausai un izturīgai – ar pietiekamu nestspēju. Virsma jānoslīpē, lai tā kļūtu raupjāka un uzlabotos saķere.

Atkarībā no tā, uz kādas bāzes ir laka – ūdens vai šķīdinātāja, uzklāšanai var izmantot dažādus instrumentus. Nevainojamu rezultātu iespējams sasniegt tikai ar piemērotu instrumentu. Vairāk informācijas meklējiet sadaļā „Instrumenti lakošanai”.

Speciālās lakas

Papildus tradicionālajām caurspīdīgajām un krāsainajām lakām eksistē arī produkti, kas paredzēti īpašām lietošanas vajadzībām. Visas zemāk uzskaitītās lakas ir pieejamas gan uz ūdens, gan šķīdinātāju bāzes.

Logu un durvju laka

Īpaši izturīgam malu pārklājumam, veido nelīpošu un izturīgu plēvīti.

Radiatoru laka

Ar palielinātu karstumizturību – līdz +100 °C.

Caurspīdīgā laka

Bezkrāsainas, aizsargājošs pārklājums virsmām, kas pakļautas lielai mehāniskajai slodzei.

Tieši uz rūsas uzklājama laka

Tūlītējai metāla virsmu pārklāšanai bez nepieciešamības iepriekš pilnībā notīrīt rūsu vai gruntēt.

Tieši uz rūsas uzklājama laka ar kaluma virsmas faktūru

Tūlītējai metāla virsmu pārklāšanai bez nepieciešamības iepriekš pilnībā notīrīt rūsu.

Ieteikumi par materiālu izvēli

Šodien ir pieejamas gan klasiskās lakas, gan lakas, kas vienā produktā apvieno gan gruntēšanai, gan starpkārtai, gan virskārtai paredzēto materiālu. Tas ļauj ietaupīt laiku un naudu.

Pirms iegādes vienkārši jānoskaidro, kādi produkti ir vispiemērotākie apstrādājamajai virsmai un tās lietošanas veidam.

Vēl viens ieteikums

Sīkāku informāciju par Alpina lakām var atrast sadaļā „Produkti”. Mūsu uzņēmuma komanda ar devīzi „Alpina palīdz” novēl Jums patīkamu darba procesu un izcilu rezultātu!