Krāsu koncepcijas fasādēm

Fasādes krāsu risinājums piešķir ēkai individuālu raksturu. Tomēr, izvēloties krāsas toni, jāņem vērā daži svarīgi kritēriji. Jo atšķirībā no mājokļa, kur krāsu izvēli nekas neierobežo, fasādi nevar veidot, vadoties tikai pēc personiskās gaumes. Efekts, ko rada krāsa, principā ir atkarīgs no apkārtējās vides. Krāsa, kas atsevišķi izskatās skaista, nelabvēlīga kontrasta dēļ var zaudēt savu pievilcību. Tādēļ ieteicams vienmēr novērtēt krāsas kontekstā ar vidi, kurā tās atradīsies. Piemēram: kur māja atrodas? Zaļajā zonā? Ielas malā? Tā ir rindu māja, atsevišķa māja vai varbūt puse no divām kopā sabūvētām mājām? Izvēloties spilgtus, krāsainus toņus, jāņem vērā šāds pamatprincips: fasādes krāsošanai jāizvēlas pelēcīgi, nevis dzidri, mirdzoši toņi. Jo fasāde tiek krāsota uz ilgu laiku un ir pakļauta ārējo faktoru ietekmei, piemēram, netīrumiem un atmosfēras iedarbībai.
Fasādes krāsu koncepcijas pamatā ir trīs vispārīgi principi.

Krāsojums vienā tonī

Viss tiek krāsots vienā krāsā, kas ir pieskaņota apkārtnei un atbilst tai. Tādā pašā krāsā ir arī garāžas vārti un žogs. Koka žoga gadījumā tas paliek dabīgā koka tonī.

Vienas krāsas dažādu toņu kombinācijas

Izejot no pamata krāsas, gaišāki krāsas tiek kombinēti ar tumšākiem. Atsevišķus elementus, piemēram, margas, kolonnas vai logu rāmjus krāso tumšākā niansē nekā fasādi. Piemēram, maigas smilškrāsas fasādes plaknes var papildināt ar tumšbrūniem akcentiem. Citi piemēri: vaniļas dzeltenais / spilgts saules dzeltenais, maigs gaiši zaļais / tumši zaļais.

Krāsaini akcenti

Ar krāsu akcentiem iespējams optiski ietekmēt arhitektonisko veidolu. Citas krāsas akcents fasādē izceļas daudz vairāk nekā tās pašas krāsas atšķirīgs tonis. Svarīgi ir pievērst uzmanību izmēriem! Akcentēti erkeri, sienas paneļi vai ieejas zona piešķir fasādei papildu izteiksmīgumu un raksturu. Bez tam ir ieteicams ar krāsas palīdzību izdalīt no fasādes atsevišķus elementus, piemēram, margas, kolonnas un logu rāmjus. Arhitektu ieteikums: ar krāsas palīdzību dažādas būvdetaļas atdalīt citu no citas, bet vienādas – apvienot. Tātad – jāpieskaņo cokola, kolonnu un balstu tonis; sienas plaknes, izvirzījumi, erkeri un ornamenti jāakcentē.

Vienmēr veiksmīga kombinācija

Ja neesat pārliecināti par kombinācijas pareizību, plaknēm izvēlieties gaišu toni. Piemēram, baltu, gaiši pelēku, krēmkrāsas vai bēša. Šīs krāsas ir neitrālas, un tās var droši kombinēt ar košāku krāsu akcentiem. Baltas fasādes, pateicoties pārdomātiem krāsu akcentiem, kļūst izteiksmīgākas. Ar balto var kombinēt gandrīz visus toņus.

Fasādes un cokola kombinācija

Izvēloties krāsu cokolam, jāņem vērā divi aspekti: funkcionālais un vizuālais. Pirmkārt, cokols veido ēkas pamatu, otrkārt, tas ātri kļūst netīrs. Tādēļ cokols vienmēr jākrāso tumšākā krāsā nekā fasāde. Tas radīs vizuālu stabilitātes iespaidu. Krāsu kombinācija var būt neuzkrītoša, piemēram, gaiši zaļš ar pelēku, taču var izmantot arī akcentus, piemēram, ķieģeļu sarkano kombinēt ar antracītu, vai izvēlēties dažādus toņus, piemēram, gaiši pelēku un antracītu.